Przyszlość

Oficjalna Strona Internetowa Jakuba Ryznera

Strona Glówna
O mnie
Strona Glowna Uczelni
Zawód informatyk Dlaczego warto Przyszlość
Facebook
Hobby Maratony
Nic Ważnego

Z perspektywy rynku pracy

To, jakie informatyk ma szanse na znalezienie pracy, jak w każdym zawodzie, zależy od wiedzy jaką reprezentuje. Jednak dodatkowym atutem, który przemawia na jego korzyść jest to, że zawód informatyka jest obecnie zaliczany do zawodów przyszłości. Perspektywy pracy są na pewno dużo większe niż w innych zawodach. Jest oczywiste, że informatycy znajdują pracę nie tylko w firmach informatycznych, ale mają również stanowiska w obsłudze systemów firm z różnych branż. Informatyk może więc pracować jako

* inżynier budowy systemów komputerowych (system engineer) - do tego potrzebuje wykształcenia politechnicznego i znajomości architektury systemów, standardów, systemów operacyjnych oraz oprogramowania systemowego oraz programowania różnych systemów (np. Windows, Linux). W tak ambitnym zawodzie absolwent nadzoruje, projektuje i konstruuje systemy oraz tworzy oprogramowanie systemowe. Projektuje w różnych dziedzinach gospodarki, np. systemy bankowe, ubezpieczeniowe i asekuracyjne, systemy sterowania procesami technologicznymi i inne. Dzięki temu inżynier budowy systemów komputerowych może być projektantem w ośrodkach projektowych albo pełnić funkcje inżyniera obsługi systemów w ośrodkach obliczeniowych.

* programista - ten zawód wymaga specjalizacji w obrębie systemów oraz języków programowania. Niezbędna jest wysoka sprawność operacyjna w posługiwaniu się konkretnym językiem programowania.

* administrator sieci komputerowych - administratorzy powinni posiadać teoretyczną i praktyczną wiedzę o lokalnych sieciach oraz o Internecie, praktyczną umiejętność administrowania systemami oraz sieciami opartymi o Windows NT, sieciami TCP/IP, Linux, znajomość zagadnień sieci rozległych opartych na routerach Cisco.

* analityk systemów komputerowych (systems analyst), które to zajęcie ma raczej charakter informatyczno-handlowy. Od analityka wymaga się bowiem znajomości systemów operacyjnych (software) i sprzętu komputerowego (hardware) pod względem ich efektywności oraz orientacji w dostępności czy kosztach rozwiązań technologicznych pojawiających się na rynku.
Copyright by Jakub Ryzner

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz